Elchron.cz - kategorie zpravodajství

Celkem 4750 článků.|

Zpravodajství

„Svatý Václav víno chrání, po něm bude vinobraní.“ Zprávy o révě jsou i svědectvím o klimatu
ČT24 | Ikonka času28. 9. 2020, 15:47 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V rámci září patří svátek svatého Václava k těm na pranostiky bohatším. A jak to tak bývá, najdeme pro 28. září lidové říkanky slibující jak slunečné, tak deštivé počasí. Kterým letos připíšeme body za splněnou vizi o budoucím stavu povětrnosti? A v čem může pěstování vína pomoci meteorologům a klimatologům? Odpovídá meteoroložka ČT Alena Zárybnická. 

Konflikt v Náhorním Karabachu eskaluje. EU, Rusko i Turecko vyzývají k ukončení bojů
Eurozpravy-zahraniční | Ikonka času28. 9. 2020, 15:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Evropská unie i regionální velmoci Rusko a Turecko dnes vyzvaly Arménii a Ázerbájdžán k ukončení bojů v oblasti Náhorního Karabachu. Ankara si ale současně klade podmínky - požaduje navrácení okupovaných území zpět Ázerbájdžánu. Nejtvrdší boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojsky od roku 2016 si od nedělního rána vyžádaly desítky obětí.

Volební týden je tady. Strany i jednotlivci se utkají o moc v krajích a o křesla v Senátu
ČT24 | Ikonka času28. 9. 2020, 15:36 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Česko vstoupilo do volebního týdne. Lidé rozhodnou o tom, kdo zasedne ve vedení třinácti krajů a kdo zaplní křesla třetiny Senátu. Volební místnosti se otevřou tradičně v pátek a v sobotu, tentokrát ale do volebního klání vstoupil i koronavirus, a to na ryze praktické úrovni; už ve středu a ve čtvrtek totiž odevzdají hlas lidé, kteří jsou v karanténě nebo izolaci. Volit budou speciálním způsobem.

Svérázné chorvatské ostrovy Iž, Olib, Ugljan a Dugi otok jsou místem, kde je ještě možné zažít klidnou dovolenou na Jadranu
Reflex | Ikonka času28. 9. 2020, 15:35 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jediný chorvatský ostrov, kde se v zimě lyžuje, pyramida jako v Egyptě, trus pro štěstí, a k tomu ještě pohoda bez aut a sudy plné ryb. Ostrovy roztroušené kolem Zadaru nejenže patří k těm méně známým, ale navíc nabízejí hodně svébytné věci.

Maďarsko a Polsko založí institut pro výzkum právního státu v EU
Eurozpravy-zahraniční | Ikonka času28. 9. 2020, 15:33 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Maďarsko a Polsko společně založí institut pro výzkum právního státu v jednotlivých zemích Evropské unie, aby nemusely čelit obviňování z porušování principů demokratické vlády. Dnes to oznámil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, uvedla agentura Reuters.

"Ježíš ze Sibiře" souvěrcům zakazoval peníze i jíst maso. Teď ho zatkla policie
aktuálně.cz | Ikonka času28. 9. 2020, 15:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Ruští policisté zatkli Sergeje Toropa, který v hloubi Sibiře vedl sektu Církev poslední vůle. Souvěrci měli zakázáno používat peníze i jíst maso.

Život na Venuši? Vědci bojují s oblačností i ničivou teplotou a tlakem, říká expert
aktuálně.cz | Ikonka času28. 9. 2020, 15:26 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na Marsu se mohou vozítka pohybovat několik let a ujet třeba maraton. Na Venuši vydržela sonda nejdéle hodinu a půl, říká v rozhovoru Dušan Majer.

Toaletní papír místo roušky. Na severu Čech sílí odpor vůči vládnímu nařízení
Eurozpravy-domácí | Ikonka času28. 9. 2020, 15:25 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Někteří obyvatelé Ústeckého kraje nenosí roušky na protest proti vládním opatřením. Na sociálních sítích si vzájemně radí, kam například chodí bez ústenek nakupovat. Někteří píšou, kde všude bez zakrytí úst a nosu byli. S lidmi, kteří roušky odmítají, se tak setkávají průvodčí, řidiči autobusů, prodavačky v obchodech i policisté, zjistila ČTK.

Současné teplo mělo podle historických modelů Česko zažít až po roce 2040, tvrdí klimatolog. Extrémů prý přibude
lidovky.cz | Ikonka času28. 9. 2020, 15:22 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jako lidstvo jsme překonali všechny statistiky, které vědci zabývající se suchem a globálním oteplováním v minulých letech vytvořili. Teplo, které se stalo součástí našich každodenních životů, historické modely předpokládaly až po roce 2040, říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Pavel Zahradníček, klimatolog z týmu CzechGlobe zabývající se klimatickou změnou v České republice.

V Kozlově na Olomoucku už druhý den hoří štěpka. Lidé nemají větrat
idnes.cz | Ikonka času28. 9. 2020, 15:17 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Od nedělního poledne bojují hasiči s požárem štěpky v Kozlově na Olomoucku. K těžko přístupnému terénu se museli prořezat motorovými pilami. V pondělí odpoledne je na místě pět jednotek hasičů. Lidé v okolí nemají větrat.

Reálná mzda bude v Česku nadále klesat. A to i v příštím roce
Denik.cz | Ikonka času28. 9. 2020, 15:12 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Průměrná mzda v letošním roce i příštím roce po zohlednění inflace podle odhadů ministerstva financí klesne. Letos by měla průměrná hrubá mzda dosáhnout 34 682 korun a příští rok 35 006 korun. Reálný pokles by tak měl být letos o 1,6 procenta a příští rok o 0,9 procenta. Nominálně by měla průměrná mzda letos i příští rok mírně růst. Vyplývá to z aktuální zářijové prognózy zveřejněné ministerstvem financí.

Odchod Mináře do politiky ubere chvilkařům na popularitě, říká politolog
idnes.cz | Ikonka času28. 9. 2020, 15:01 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Mikuláš Minář rezignoval na funkci předsedy spolku Milion chvilek a oznámil svůj záměr vstoupit do politiky se svým hnutím. Podle politologa Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se síly opozice ještě více roztříští. Krok Mináře je však podle něj logickým vyústěním jeho názorů.

Airbus vyrobil poslední A380. Největší letadlo postupně skončí
E15-politika | Ikonka času28. 9. 2020, 15:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Pýcha evropského leteckého průmyslu, obr složený z čtyř milionů součástek z třiceti různých zemí končí. Hangár evropského výrobce letadel Airbus opustil poslední model A380, největší dopravní letadlo světa. Další už Airbus nevyrobí, důvodem je nízká poptávka aerolinek.

Katalánský premiér Torra byl sesazen, separatisté svolávají protesty
Eurozpravy-zahraniční | Ikonka času28. 9. 2020, 14:59 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Španělský nejvyšší soud potvrdil prosincový verdikt katalánského nejvyššího soudu, který na rok a půl zakázal vykonávat veřejně volené funkce předsedovi katalánské vlády Quimu Torrovi. Informují o tom dnes místní média.

Lesy jsou plné hub, hlásí čtenáři TN.cz. Prohlédněte si nej úlovky
tnbiz.cz | Ikonka času28. 9. 2020, 14:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Podle obrázků, o které se čtenáři TN.cz podělili, to vypadá, že v některých rodinách se budou hřiby a další houby několik dní čistit, krájet a zpracovávat. A pak tak měsíc vařit a smažit. Třemi plnými koši a dvěma vrchovatými taškami se na facebooku TN.cz pochlubila třeba Růžena Camprová. Úctyhodnou kořist okomentovala polopatě jen dvěma slovy: "Asi takhle." Stejně jako řada dalších poslala fotku "vagonu" hub, ale nenapsala ani přibližně, kde lesy a louky nabízejí takhle bohatou houbařskou sklizeň. Asi proto, aby jí následující výpravy nekazily davy jiných sběračů. To Iveta Škrdlová Jizbová byla o chlup konkrétnější - k houbové "závěji" připojila informaci, že jí sběr trval asi dvě a půl hodiny a že hledala v Mimoni. 
Houbařská sezóna nekončí! Podle mykologů nás čeká vrchol podzimu

 "Houby rostou jak po dešti. Dnes tři hodiny v lese a do rána máme co dělat. Zdravím z Kralovéhradecka," pochlubila se Lenka obrázkem kombíku, jehož kufr je houbami doslova zavalený. Několik komentujících se svěřilo, že se na lesní sběr teprve chystají. A jiní si postěžovali, že u nich to zatím neroste. Byli ale ve výrazné menšině.  Vybrané úlovky čtenářů TN.cz si můžete prohlédnout v galerii. Galerie: GALERIE: Čtenáři TN.cz se chlubí svými houbařskými úspěchy

Houbařské úlovky od čtenářů TN.cz


Houbařské úlovky od čtenářů TN.cz


Houbařské úlovky od čtenářů TN.cz


Houbařské úlovky od čtenářů TN.cz


Houbařské úlovky od čtenářů TN.cz


Houbařské úlovky od čtenářů TN.cz


Houbařské úlovky od čtenářů TN.cz


Houbařské úlovky od čtenářů TN.cz


Houbařské úlovky od čtenářů TN.cz


Houbařské úlovky od čtenářů TN.cz


Houbařské úlovky od čtenářů TN.cz


Houbařské úlovky od čtenářů TN.cz


Houbařské úlovky od čtenářů TN.cz


Houbařské úlovky od čtenářů TN.cz


Houbařské úlovky od čtenářů TN.cz


Houbařské úlovky od čtenářů TN.cz


Houbařské úlovky od čtenářů TN.cz


Houbařské úlovky od čtenářů TN.cz


Houbařské úlovky od čtenářů TN.cz

Britský princ George dostal zub vyhynulého žraloka, Malta ho chce zpět
Eurozpravy-zahraniční | Ikonka času28. 9. 2020, 14:51 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Malta bude po Británii žádat vrácení zubu obřího prehistorického žraloka, který minulý týden daroval britský přírodovědec sir David Attenborough princi Georgeovi, pravnukovi královny Alžběty II. Informoval o tom dnes deník Times of Malta.

Španělský nejvyšší soud sesadil katalánského premiéra Torru, separatisté chystají protesty
lidovky.cz | Ikonka času28. 9. 2020, 14:48 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Španělský nejvyšší soud potvrdil prosincový verdikt katalánského nejvyššího soudu, který na rok a půl zakázal vykonávat veřejně volené funkce předsedovi katalánské vlády Quimu Torrovi. Informují o tom v pondělí místní média. Podle nich Torru v úřadu premiéra tohoto španělského autonomního regionu dočasně nahradí vicepremiér Pere Aragones, než vládní koalice separatistických stran vybere nového předsedu regionální vlády. Separatistické organizace v reakci na verdikt na večer svolaly manifestace do řady katalánských měst.

V Česku dochází Remdesivir. Zásoby vydrží týden, varuje lékař
tnbiz.cz | Ikonka času28. 9. 2020, 14:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Snížení zásob remdesiviru oznámil národní koordinátor intenzivní péče Coivd-19 Vladimír Černý o víkendu. Tenčící se zásoby potvrdil portálu iRozhlas i vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík. Podle něj lékaři zásoby léku spotřebují příští týden, pokud se nedovezou další dávky. Kvůli možnému nedostatku léku byl až do odvolání nastaven nový systém pro distribuci remdesiviru z centrálních zásob ministerstva zdravotnictví. Pacient, kterému může být podán remdesivir, nesmí například být na umělé plicní ventilaci, zároveň nesmí zažívat symptomy déle než pět dní. Problém může v současné chvíli tvořit narůstající poptávka po léku. „Remdesivir sem pravidelně zavážíme zhruba ve čtrnáctidenních intervalech,“ popsal Radiožurnálu Pavel Březina, ředitel české pobočky firmy Gilead Sciences, která lék vyrábí. Dodal, že se další várka očekává už během tohoto týdne. 
Nejvyšší nedělní nárůst: Přibylo 1305 případů. Jak je na tom váš okres?

 Remdesivir je experimentální lék, který se proti nemoci Covid-19 používá od jara. Jeho účinnost se však stále ověřuje a u každého nemusí být stoprocentní. V Česku byl nasazen například při léčbě taxikáře v Praze.

Každý voják dostane do konce roku novou přilbu, jsou dělané pro "moderní bojiště"
Eurozpravy-domácí | Ikonka času28. 9. 2020, 14:43 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Do konce roku dostane každý voják i záložník novou ochrannou balistickou přilbu. Jejich první dodávku armáda převzala minulý týden. Armáda to uvedla na svém webu. Zakázku na pořízení nových helem provázely opakované potíže. Ministerstvu se opakovaně nepodařilo v minulosti uzavřít rámcovou smlouvu a několikrát vypsalo výběrová řízení. Za dodavatele byla nakonec vybrána firma Argun.

Někteří lidé v Ústeckém kraji na protest nenosí roušky, vzájemně se v tom podporují
lidovky.cz | Ikonka času28. 9. 2020, 14:42 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Někteří obyvatelé Ústeckého kraje nenosí roušky na prostest proti vládním opatřením. Na sociálních sítích si vzájemně radí, kam například chodí bez ústenek nakupovat. Někteří píšou, kde všude bez zakrytí úst a nosu byli. S lidmi, kteří roušky odmítají, se tak setkávají průvodčí, řidiči autobusů, prodavačky v obchodech i policisté.

Klasické české Vánoce v ohrožení: Hygiena rozhodne, co bude povoleno
tnbiz.cz | Ikonka času28. 9. 2020, 14:38 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zda se tradiční adventní trhy na pražském Staroměstském náměstí budou vůbec konat a jestli Pražané nepřijdou o tradiční rozsvícení vánočního stromku, podle vyjádření primátora Hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba rozhodnou hygienici. "V tuto chvíli není jasné, jak se situace bude vyvíjet, nicméně pokud budeme všichni dodržovat platná opatření, tak věřím, že se podaří zastavit nárůst nakažených a trhy by se snad mohly i konat. Nicméně konečný verdikt bude na rozhodnutí hygieny," řekl portálu TN.cz Hřib, který pevně věří, že rozsvícení stromu "nám snad nikdo nezakáže". Praha se však bude muset obejít bez novoročního ohňostroje a reprezentačního plesu Hlavního města Prahy. "O tom jsme rozhodli už o prázdninách, protože ta situace je v tuto chvíli skutečně nejistá, není jasné, jaká budou pravidla hygieny pro shromáždění tak velkého počtu osob na jednom místě," tvrdí Hřib. 
Kvůli covidu města ruší václavskou pouť. Kam na ni s dětmi můžete zajít?

 "U trhů bude skutečně záviset na tom, jak se bude situace vyvíjet, a to bude záležet na tom, jak budeme všichni dodržovat ta platná opatření. To není jen o těch rouškách, ale je to také o dodržování rozestupů a dezinfekce rukou," vyjádřil se pražský primátor. S absencí ohňostroje se nemíní smířit městská část Praha 2, která zaštiťuje akci Ohňostroj pro Prahu. Na náklady spojené s pořádáním ohňostroje vznikla pod hlavičkou Praha žije! dokonce veřejná sbírka. 
První týden ministra Prymuly: Tahle opatření už zavedl a další chystá

 Opatrně optimistické je vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly – podle jeho slov by se Vánoce mohly nést v duchu uvolnění opatření, pokud to epidemiologická situace alespoň trochu dovolí. "Teď se snažíme plánovat bezprostředních cca 14 dní, aby to mělo nějaký řád a smysl, Vánoce se zatím neplánují. Potřebujeme srazit rychle ty nepříznivé hodnoty, abychom se nedostali na hranu kapacity a jakmile se to povede, tak se ta opatření zase uvolní. Já doufám, že na Vánoce by tady nemusel být takovýto režim, který tady bude následující dva, tři týdny," vyjádřil se ministr Prymula pro TN.cz.

Sexbomba Brigitte Bardot: Vlastního syna nazvala nádorem, sáhla si na život a měla nespočet milenců a milenek
Reflex | Ikonka času28. 9. 2020, 14:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Blonďaté vlasy, silně namalované oči, plné rty a luxusní tělo. Tak by se dala popsat francouzská filmová ikona Brigitte Bardot, která slaví 86. narozeniny. Žena, které ležel u nohou celý svět, ale neměla pohádkový život. Zničila ji sláva, trpěla psychickými problémy, několikrát se dokonce pokusila o sebevraždu a nenáviděla svého syna. Měla v posteli nespočet sexuálních partnerů i partnerek a nakonec skončila v domě se zvířaty, kterým zasvětila zbytek svého života. Jaká ještě byla Brigitte Bardot?

Přelomový verdikt. Prostorové odposlechy, které při šetření jiných kauz odhalí další trestnou činnost, lze využít jako důkaz
Hospodářské noviny | Ikonka času28. 9. 2020, 14:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nejvyšší soud ukončil debatu, zda a za jakých podmínek mohou být použity jako důkaz odposlechy, které sice nařídil soud, ale k odhalení úplně jiné trestné činnosti, než jakou nakonec zaznamenaly. Takové odposlechy jsou klíčovým důkazem v řadě...

Přelomový verdikt. Prostorové odposlechy, které při šetření jiných kauz odhalí další trestnou činnost, lze využít jako důkaz
iHned.cz | Ikonka času28. 9. 2020, 14:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nejvyšší soud ukončil debatu, zda a za jakých podmínek mohou být použity jako důkaz odposlechy, které sice nařídil soud, ale k odhalení úplně jiné trestné činnosti, než jakou nakonec zaznamenaly. Takové odposlechy jsou klíčovým důkazem v řadě...

Řecko vyšetřuje 33 lidí z neziskovek, údajně napomáhali pašerákům a nelegálním migrantům
Eurozpravy-zahraniční | Ikonka času28. 9. 2020, 14:29 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Tři desítky členů zahraničních nevládních organizací čelí v Řecku podezření, že umožňovali ilegální vstupy migrantů do země a pomáhali pašerákům, kteří organizují cesty běženců z Turecka. Informoval o tom dnes deník Kathimerini s odvoláním na řeckou policii. Podle něj vyšetřování stále pokračuje a může být rozšířeno na další osoby.

Princ George dostal od známého přírodovědce zub vyhynulého žraloka, Malta ho chce zpět
lidovky.cz | Ikonka času28. 9. 2020, 14:27 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Malta bude po Británii žádat vrácení zubu obřího prehistorického žraloka, který minulý týden daroval britský přírodovědec sir David Attenborough princi Georgeovi, pravnukovi královny Alžběty II. Informoval o tom v pondělí deník Times of Malta.

ANO v předvolebních průzkumech ztrácí. Má se Andrej Babiš začít bát?
Respekt | Ikonka času28. 9. 2020, 14:22 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Jak si stojí hnutí ANO po odchodu Adama Vojtěcha? Do zákulisí „vládní rošády”, která je rovněž tématem aktuálního čísla Respektu, nahlíží Ondřej Kundra. Silvie Lauder se v podcastu věnuje kritizované novele vyhlášky o inkluzivním vzdělávání, proti které se ohradila odborná veřejnost i rodiče. Snaží se ministerstvo skutečně jen efektivně ušetřit? V dnešním díle dál uslyšíte, jak Klára Zajíčková s Hanou Řičicovou usedly zpátky ke strojům. Šly si zkusit, jestli si samy zvládnou ušít šaty.

Opozičnice Alexijevičová opustila Bělorusko, bude se léčit v Německu
idnes.cz | Ikonka času28. 9. 2020, 14:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Spisovatelka Světlana Alexijevičová, která jako jediná členka vedení koordinační rady běloruské opozice zůstávala ve vlasti na svobodě, odletěla do Německa. Ostatní členové vedení opoziční rady již byli uvězněni, nebo donuceni k odjezdu z Běloruska. Generální prokurátor podezírá opoziční špičky ze snah o uchvácení moci a z poškozování národní bezpečnosti.

Kam s nimi? Praha našla místa, kam dá nakažené pacienty s lehčím průběhem nemoci
Denik.cz | Ikonka času28. 9. 2020, 14:07 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Prostory Městské nemocnice následné péče ve Vysočanech, jedno patro Domova pro seniory Zahradní město a jeden prázdný pavilon Psychiatrické nemocnice Bohnice. To jsou místa, která pražský magistrát vytipoval k umístění rezervních lůžek pro klienty pobytových služeb s onemocněním covid-19, kteří mají mírný nebo bezpříznakový průběh nemoci.

Zoo Praha oslavila výročí. Otevřela Pavilon hrochů, připravuje se expozice Arktida
Eurozpravy-domácí | Ikonka času28. 9. 2020, 14:03 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Znovuotevřením Pavilonu hrochů dnes Zoo Praha oslavila své 89. výročí. Kvůli epidemii koronaviru se ale výroční slavnosti konaly v omezené podobě, pavilon a hrošího samce Tchéca představila zoo ve vysílání České televize. Lidé mohou pavilon, v němž byla zrekonstruována čistírna bazénových vod, navštěvovat průběžně.


<< Nejnovější   < Novější    Starší >  Nejstarší >>

Stránka:
... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Vrátit se nahoru