Celkem 5929 článků.|

Zpravodajství

Thorgal to zase dokázal! Dítě z hvězd opět obelstilo osud
Reflex | Ikonka času9. 2. 2019, 17:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Thorgal je jedna z těch opravdu slavných komiksových francouzských řad. Vychází už od roku 1977 a odehrává se ve vikingských časech. Thorgal je bohy vyvolený chlapec a později muž, kterému osud přichystal samá hrůzná překvapení. A to ani sami autoři netušili, co jej potká v České republice, kde se proti němu spikli snad všichni ledoví obři.

Jumbo Jety, obři mezi letadly, křižují oblohu již půl století. Létá s nimi i prezident USA
Reflex | Ikonka času9. 2. 2019, 16:45 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Na letišti Pain Field nedaleko Seattlu na severovýchodě USA se před 50 lety, 9. února 1969, vznesl poprvé do vzduchu letoun typu 747 americké továrny Boeing, na dlouho největší dopravní letadlo na světě. Ani za půlstoletí v oblacích neztratil nic ze své elegance a majestátní krásy.

Rozdíl mezi Prahou a venkovem spočívá v lenosti lidí
Reflex | Ikonka času9. 2. 2019, 15:35 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
I při zkoumání šneků, kterému se hodně věnuji, dojde člověk k zajímavým sociálně psychologickým zjištěním o lidech. Praha se od zbytku republiky odlišuje v řadě ohledů. Tím nejdůležitějším je však podnikavost, pracovitost a iniciativa lidí. Stručně řečeno – mimopražští občané jsou ve srovnání s obyvateli Prahy líní. Při shánění ulit hlemýždě zahradního jsem získal důkazy o naprosté laxnosti mimopražské populace – a to i v přpadě, že jde o to nejdůležitější, tedy o peníze.

Bláznivý týden: Proč Babiš i Zeman vytočili své fanoušky?
Reflex | Ikonka času9. 2. 2019, 14:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Poslanci hnutí ANO budou hlasovat pro schválení výročních zpráv ČT, prezident Zeman uznal Juana Guaidóa jako prezidenta Venezuely. Tyto dvě zprávy vyvolaly během posledních dnů velmi pozitivní ohlas mezi odpůrci Babiše a Zemana. A také spoustu naštvaných reakcí ze strany jejich voličů i spojenců. Přitom ani jedna z nich není moc překvapivá a obě mají jednoduché logické důvody.

Přísnější bodový systém se blíží. Čekají nás vyšší pokuty i tvrdší správní řízení
Reflex | Ikonka času9. 2. 2019, 12:55 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zpřísnění bodového systému pro chybující české řidiče se pomalu ale jistě stává realitou. Návrh, který před časem Policie ČR zveřejnila společně s Ministerstvem dopravy ČR, přešel do připomínkového řízení. Nejzávažnější přestupky mají být nově za 4 a 6 bodů, blokové pokuty se mají většinou zvýšit, razantně mají stoupnout sankce hrozící ve správním řízení. Cílem má být zvýšení bezpečnosti a vymýcení „pirátů silnic“.

Američané se vrátí na Měsíc a zůstanou tam déle, následovat je mají Rusové
Reflex | Ikonka času9. 2. 2019, 11:25 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Američtí astronauti přistanou během příštích deseti let znovu na Měsíci, tentokrát ale budou jejich pobyty na oběžnici delší a cílem bude i příprava letů s lidskou posádkou k Marsu. Pro internetový magazín Ozy to napsal šéf amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Jim Bridenstine. Plán budoucích přistání pilotovaných letů na Měsíc dnes zveřejnila i ruská vesmírná agentura Roskosmos, podle ní by se po povrchu Měsíce měli první ruští kosmonauti projít v roce 2031.

Druhé setkání Trumpa a Kima zažije koncem února Hanoj
Reflex | Ikonka času9. 2. 2019, 9:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Americký prezident Donald Trump oznámil, že jeho druhé setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem se uskuteční ve vietnamské metropoli Hanoji. Informovala o tom agentura Reuters. Schůzka je plánována na 27. a 28. února. První summit obou vůdců se uskutečnil loni v červnu v Singapuru. Na historické schůzce vyjádřil Kim Čong-un připravenost k denuklearizaci KLDR, žádná konkrétní opatření ale dohodnuta nebyla.

Cyril Höschl: Jaký je rozdíl mezi dětmi kdysi a dnes?
Reflex | Ikonka času9. 2. 2019, 8:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Informační technologie mění podnětové pole, ve kterém nyní děti vyrůstají. Dřív se vyžadovala kázeň a memorování, nyní postřeh, tempo, logické operace a komunikace na sociálních sítích.

Účast na křtu Grebeníčkovy knihy byla ode mě neuvážená, říká ministr kultury Staněk
Reflex | Ikonka času9. 2. 2019, 7:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Koncem června nastoupil do své funkce už šestnáctý ministr kultury samostatné České republiky Antonín Staněk (52). Za sedm měsíců stihl nevyhlásit granty, veřejně připíjet na „knihu“ bývalého letitého předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka a prosazovat zdanění církevních restitucí. Jaké jsou skutečné názory pána, jejž veřejnost prakticky nezná?

Mosty nájezdníků i milovníků. To jsou Turecké mosty na Slovensku
Reflex | Ikonka času8. 2. 2019, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
K čemu sloužily mosty, které Turci postavili na území dnešního Slovenska? Většinou pro pohyb vojsk, ale také – alespoň podle legendy –, aby usnadnily cestu do harému. Na Slovensku takových půvabných staveb najdeme hned několik.

Colours of Ostrava 2019: Další hvězdy jsou „funky tanky“ z USA a indie-rocková melancholie Amber Run
Reflex | Ikonka času8. 2. 2019, 17:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Festival Colours of Ostrava oznámil další hvězdy, každou z úplně jiného soudku: soulově-funkovou skupinu Tank and the Bangas a emotivní indie kapelu Amber Run. Zatímco Amber Run zapadají spíš do stylu, který lze přisoudit „hipsterům středního proudu“, Tank and the Bangas hrají pro trochu vybíravějšího posluchače, který ocení hudební experiment a vynalézavost.

Karel Steigerwald: Babiš za osmnáct, Zeman za dvacet bez dvou. Oba škodí republice
Reflex | Ikonka času8. 2. 2019, 16:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Babiš a Zeman tvoří pevnou, byť nepsanou vládnoucí koalici. Jakýsi vliv na ni mají komunisti, ČSSD jen smutně přizvukuje. Ve sněmovně mají nereptající většinu, která Babišovi schválí, co navrhne. Naštěstí to není většina ústavní, ale to je útěcha jen formální. Postupně se stává i ta ústava jen formalitou. Už jsme to jednou měli...

Obchodní dům hrůzy: V Paříži museli sami Židé prodávat majetek, který jim ukradli nacisté
Reflex | Ikonka času8. 2. 2019, 15:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Zabavování židovského majetku se za druhé světové války stalo nedílnou součástí konečného řešení židovské otázky. Nejen v Německu, ale i na obsazených územích se jeho obětí staly tisíce židovských rodin a podniků jimi vlastněných. V nacisty obsazené Paříži se skladištěm ukradeného majetku stal obchodní dům Lévitan. Jeho předválečný majitel byl sám též Žid.

Vivaldianno Reloaded: Celosvětově úspěšná show v novém, i s hlasem Pierce Brosnana
Reflex | Ikonka času8. 2. 2019, 14:40 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Světová hudební show Vivaldianno, jež vznikla v ČR a slaví úspěchy napříč kontinenty, se vrací v nové verzi nazvané Vivaldianno Reloaded. Nový vizuální koncept překonává původní úspěšný projekt hudebníka a skladatele Michala Dvořáka. Po třech letech světového turné, kdy Vivaldianno slavilo úspěchy ve více než třiceti světových metropolích a kdy jej vidělo více než 150 tisíc diváků, pokračuje s novou tváří dál.

Všimli jste si toho zvláštního úkazu? Zimním sportům dominují české ženy. A jaké!
Reflex | Ikonka času8. 2. 2019, 14:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Rychlobruslařka Martina Sáblíková vybojovala ve čtvrtek osmnáctý titul mistryně světa. Eva Samková se stala minulý týden světovou šampiónkou ve snowboardkrosu. Biatlonistka Markéta Davidová „válí“ v letošní sezoně jako nikdy předtím. Juniorka Anna Fernstädtová má historické zlato z mistrovství světa ve skeletonu. A Ester „Zlatá“ Ledecká zkouší prorazit mezi nejlepší sjezdařky. Všimli jste si toho zvláštního úkazu? Všechny tyto famózní české sportovní úspěchy jsou dílem žen. Až to působí hodně genderově nevyrovnaně.

Thajská princezna bude ve volbách usilovat o post premiérky
Reflex | Ikonka času8. 2. 2019, 13:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Nejstarší sestra thajského krále, princezna Ubolratana Radžakanjaová bude usilovat o post premiérky v thajských volbách 24. března. Kandidovat bude za stranu, která má blízko ke svrženému premiérovi Tchaksinu Šinavatrovi. Sokem se jí stane dosavadní premiér Prajutch Čan-Oča, který se dostal k moci, když armáda 22. května 2014 svrhla demokraticky zvolenou vládu Šinavatrovy sestry Jinglak.

Vědci objevili v Patagonii nový druh dinosaura, vypadal jako pankáč
Reflex | Ikonka času8. 2. 2019, 12:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Někteří dinosauři jsou známí svými dlouhými krky, jiní měli podle výzkumů rohaté hlavy, ale nově popsaný druh, který dostal jméno „Bajadasaurus pronuspinax“, připomíná podle vědců spíše pankáče nebo indiána, který má na hlavě „číro“. Další přírůstek do rodokmenu dinosaurů byl objeven v argentinské části jihoamerické Patagonie.

Liberální, nevěřící, smilnící a experimentující aneb Češi a jejich milostné vztahy
Reflex | Ikonka času8. 2. 2019, 11:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Lesbické vztahy, manželství gayů ani mnohoženství už dnes nejsou nic extra. Časy, kdy Čechy šokovala například „výměna manželek“ Jana a Jany Krausových, Ivany Chýlkové a Karla Rodena, jsou pryč – jestli vůbec tento milostný čtyřúhelník někdy rozčeřil vodu. Národ český podle všemožných sociologických průzkumů nebyl v posledních dekádách právě úzkoprsý, pokud jde o romantické vztahy. Ví to i dokumentaristka Jana Počtová (38), která po snímcích Generace Singles a Nerodič připravuje další celovečerní dokument o vztazích současných Čechů. Projekt Šťastně až na věky bude časosběrně mapovat, jak, s kým a proč právě teď žijí Češi mezi třicítkou až padesátkou. Rozhovor s režisérkou a tematické články si přečtete v Reflexu č. 6/2019, který vyšel 7. února. 

Jak si v komunistickém Sovětském svazu představovali Západ. Je to trapné i legrační
Reflex | Ikonka času8. 2. 2019, 10:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V Sovětském svazu si v 80. letech minulého století někteří lidé mysleli, že v podstatě dokážou kopírovat Západ. Například v populární a rockové hudbě. Jak to pak někdy dopadlo, se podívejte pomocí obalů desek, které tehdy komunistická supervelmoc produkovala. Někdy je to trapné, jindy legrační. Jenže tak nám to připadá pouze dnes, tehdy se to obyvatelům SSSR zdálo často hodně odvážné.

Bizarní Viktoriáni: Příběh sedmi sester, které vydělaly majlant na extrémně dlouhých vlasech
Reflex | Ikonka času8. 2. 2019, 9:40 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sarah, Victoria, Isabella, Grace, Naomi, Dora a Mary Sutherlandovy se narodily v rozmezí let 1845 až 1862 do chudé farmářské rodiny ve státě New York. Nic nenasvědčovalo tomu, že by měly vést jakkoli výjimečný život. Na cestu bizarní slávy je však přivedla obsese jejich matky. Zakazovala jim česat si vlasy a každý večer jim do kštic vtírala smradlavý olej vlastní výroby. Věřila, že směs vlasy posílí. A z toho, co se mohlo pro dívky lehce proměnit v dětské trauma, se k překvapení všech stala v budoucnu jejich největší devíza.

Léčebné konopí přehledně: Jak ho získat na předpis, kdy konopí funguje a jaké má účinky
Reflex | Ikonka času8. 2. 2019, 8:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Lékařské využití konopí, léčivé účinky marihuany či dostupnost konopného extraktu zvaného Fénixovy slzy zajímají řadu lidí. Rozcestník o konopí z lékárny přijde proto vhod. Upozorňuji - ne mladým huličům, ale starým pacientům, jako je autor tohoto textu.

Rusko-japonská válka zvěstovala pád carské říše. Ta utrpěla porážku v největší bitvě tehdejší historie
Reflex | Ikonka času8. 2. 2019, 7:40 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Před 115 lety, 8. února 1904, japonské loďstvo nenadále zaútočilo na ruskou námořní základnu Port Arthur. Stalo se tak bez vyhlášení války a den poté křižníková eskadra admirála Kamimury potopila u Čemulpcha po statečném odporu obou lodí křižník Varjag a dělový člun Korejec. Spory obou mocností o vliv v Mandžusku a Koreji dospěly ke krvavému vyvrcholení. 15. února 1905 začala do té doby největší bitva v historii.

Cesta do Paňdžábu aneb Jak dnes žije dvacet milionů hrdých Sikhů
Reflex | Ikonka času8. 2. 2019, 6:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Poznáte je na první pohled. Každý sikh totiž nosí charakteristický turban a dlouhé vousy. Sikhové tvoří pouhá dvě procenta obyvatel Indie, stále více jich však dnes žije za hranicemi Indie. Jak tedy dnes vypadá život sikhů v Indii i mimo ni?

Paralympionik Povýšil: Přežil jsem klinickou smrt, na konci je teplo a klid. Chci do politiky, Babiš mi vadí
Reflex | Ikonka času8. 2. 2019, 6:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Přežil klinickou smrt, získal 5 medailí na paralympiádách a teď je připravený na další krok. Plavec Jan Povýšil tvrdí, že je důležité angažovat se v politice. Vadí mu kritika Evropské unie i populismus Andreje Babiše, který je podle něj v politice jen proto, aby pokryl své podnikání. Povýšil říká, že mu úraz, po kterém částečně ochrnul, otevřel jinou cestu a posunul ho k věcem, které by jinak nedokázal. A přiznává, že hendikepovaní někdy prostě vypadají vtipně.

Vaše děti mají problémy jen proto, že jste je přivedli na svět. Ind žaluje rodiče za to, že se narodil
Reflex | Ikonka času7. 2. 2019, 18:00 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Sedmadvacetiletý Ind Raphael Samuel se rozhodl žalovat své rodiče za to, že jim nedal souhlas k jeho zplození. Tvrdí, že má s rodiči skvělý vztah, ale chce ukázat světu, že nikdo svým rodičům nic nedluží a že přestat se rozmnožovat je klíč k zastavení veškerého utrpení. Je totiž stoupencem antinatalistického hnutí, které přikládá narození zápornou hodnotu.

Šílený psychiatr „zachraňoval“ pacienty tím, že jim vytrhal zuby. Když to nestačilo, odstraňoval orgány
Reflex | Ikonka času7. 2. 2019, 17:20 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Henry Cotton byl přesvědčen o tom, že psychické poruchy vyvěrají z neléčených infekcí v lidském těle. Prosazoval proto u pacientů kompletní odstranění zubů, v nichž měly dle něj záněty nejčastěji sídlit. A jelikož byl mladý doktor chráněncem slavného psychiatra Adolfa Meyera, dostal záhy příležitost k tomu, aby domněnky ověřil v praxi.

Očima libertariána: Už ani právníci nevědí, co se může a co ne. Zastaví přebujelý stát už jen válka?
Reflex | Ikonka času7. 2. 2019, 16:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
V poslední době i celkem levicově orientovaní lidé začínají mít pocit, že je něco špatně. Množství právních předpisů už dávno překonalo hranici, kdy aspoň právníci tušili, co se ještě může a co ne. Když se někomu svěříte s tím, že byste něco chtěli zkusit udělat, hned se na vás sesypou dobře míněné rady, že to nejde, protože GDPR, protože musíte to či ono, abyste vyhověli nějakým regulím. Takže jdete a doprošujete se konzultace na úřadech, kde vám zhusta raději žádnou radu nedají, protože co kdyby jim došla instrukce, že se má právo vykládat jinak. Nakonec nevíte, co na svém a za své vlastně můžete ještě dělat. Bez „povolení“ už skoro nic.

Bohatství, nebo smrt? Unikátní historické fotografie ukazují místo, kde se umíralo při těžbě diamantů
Reflex | Ikonka času7. 2. 2019, 16:30 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
První diamant nedaleko jihoafrického města Kimberley objevil Erasmus Jacobs v roce 1871. Od té doby až do roku 1914 hloubili desetitisíce dělníků tehdy nejhlubší diamantový důl, a to jen za pomocí krumpáčů a lopat. Obrovská díra, která zde vznikla, je viditelná i z vesmíru. Jak práce na dole probíhaly a v jakých podmínkách dělníci žili, zjistíte v galerii.

Poznáte malbu od fotografie? Skvělá hra se světlem vytváří moderní baroko, podívejte se
Reflex | Ikonka času7. 2. 2019, 15:50 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Většinou se setkáme spíše s malíři, kteří se snaží napodobit fotografii. Christy Lee Rogers volí opačnou taktiku, fotkou se snaží přiblížit malbě, a některá její díla jsou od ní skutečně k nerozeznání.  Christy Lee Rogers, americká podvodní fotografka, využívá vlastností vody pro tvorbu fotografií, jež se podobají barokním šerosvitovým obrazům. Ukázku z kolekce Muses si můžete prohlédnout v galerii.

Zapomenutý atentát: V Brně zastřelili důstojníka SS. Nacisté i komunisté mlčeli
Reflex | Ikonka času7. 2. 2019, 15:10 | Hodnocení: Hodnocení: 0,000
Operaci „Anthropoid“ zná téměř každý. Málokdo však asi ví, že neméně statečný čin provedli přesně před 74 lety dva mladíci v Brně. Bratranci Alois Bauer a Vladimír Blažek zastřelili 7. února 1945 vysokého důstojníka SS, a to přímo před budovou Wehrmachtu. Atentát upadl v zapomnění. A ne náhodou. Případ je velkým tématem historika Jiřího Skoupého, který o něm má letos vydat knihu.


<< Nejnovější   < Novější    Starší >  Nejstarší >>

Stránka:
... 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83

Vrátit se nahoru